Faudraj v3.1
Faudraj je třetí generace konvertoru video signálu starých osmibitů na vga. Momentálně je zde drobně upravená verze, kvůli rozměrům DPS a z toho vyplývající ceny výroby. Vstupní konektor je nyní umístěn horizontálně a proto se i mírně změnilo připojení vstupních pinů.
Podklady pro výrobu DPS najdete tady.
Postup osazení:
- Pro kompletní osazení používám hrotovou pájku s plochým pájecím hrotem šířky 2mm, zahnutou pinzetu s ostrýmy hroty, běžný olovnatý cín 0,5mm, kalafunu, obyčejnou pájecí kapalinu neznámého původu, samolepící papírovou pásku (nakupuji v potřebách pro malování pokojů) a papírový kapesník.
- Jako první je NUTNÉ osadit xilinx. Odmastím a očistím desku (stačí vždy ta část kde budu pájet). Papírovou páskou oblepím přesně všechny čtyři strany prostoru na pájení IO (páska vlastně kopíruje začátek nepájivé masky). Následuje fixace obvodu k dps. Zkoušel jsem různé způsoby, ale nic se neosvědčilo tak jako tento postup: připravím si kalafunu a cín tak abych nepotřeboval obě ruce. Xilinx vycentruji na pájecí plošky a prstem přitlačim k DPS a držím. Připájím v jednom rohu nožičku nebo nožičky podle toho jak se zadaří. Neřeším nedokonalý spoj nebo slití cínu na více nožičkách, podstatné je jen aby byl roh přichycen k DPS. Zkontroluji jestli se mi obvod nepohnul a případně opravím pozici. Teď připájím obvod v protilehlém rohu. Tím je obvod připevněn a můžu začít pájet. Pájecí kapalinou zaleju jednu stranu (samozřejmě jinou než kde jsem přichytával rohy), na hrot naberu trochu cínu a naplocho pájím tři až čtyři nožičky najednou, stejně jako předtím neřeším případné slití pinů. Pokračuji na další nožičky dokud je na hrotu cín. Pak doplním cín na hrotu a pájím dál. Když zapájím všechny čtyři strany odstraním slití plošek. Vícekrát přeloženým papírovým kapesnikem očistím hrot a čistý hrot pak odsaje přebytečný cín. Použití odsávacího knotu nedoporučuji - většinou mi odsál cín všechen a nožičky i dps byly pouze pocínované ale nebyly spojené. Ostraním papírovou pásku a očistím zbytek pájecí kapaliny a ostatní bordel. Vizuálně a pak i obyčejným ohmetrem zkontroluji správnost připájení.
- Druhou součástkou pro osazení je SRAM. Stejným způsobem jako u xilinxe přichytím obvod k DPS. Nožičky se dají pájet po jedné tak, že cín položím příčně horní stranu nožičky té části, která je na DPS. Pájkou cín roztavím a zároveň s cínem ustoupím od nožičky aby se neroztavilo velké množství cínu.
- Pak osadím na vrchní straně odporová pole. Na DPS na jednu z rohových plošek nanesu malé množství cínu. Odporové pole vezmu do pinzety a připravím k pozici, pájkou roztavím cín a odporové pole umístím na správnou pozici. Další piny pak pájím podobně jako u sram. Důležité je aby se to moc neprohřálo a nerozpustil se cín na ostatních ploškách a odporové pole se nehlo.
- Poslední smd na horní straně jsou kondenzátory. Kondenzátory a pak i odpory pájím tak, že na jednu pájecí plošku nanesu cín. Součástku uchopím do pinzety, hrotem rozpustím cín a součástku osadím, pokud je na místě a srovnaná připájim její druhou stranu.
- Teď přejdu na spodní stranu. Osadím všechny zbylé IO (po SRAM a xilinxu je to brnkačka), pak odporová pole a nakonec i zbylé smd součástky.
- Úplně poslední jsou na řadě klasické nožičkové součástky: elektrolyty, konektory a krystal(y). Pod krystal je nutné umístit nevodivou podložku. Já na něj zespoda nalepím obyčejnou izolační pásku, nožičky krystalu ji pěkně propíchnou, přebytečnou část kolem krystalu ostříhnu a ve finále to ani není vidět.
Naprogramování:
- Naprogramování provádím jednoduchým jtag pro xilinxe od Velesofta.
- Potřebných 5V získávám z USB portu počítače.
- Jako software mám nainstalovaný WebPack Ise 10.1.